"Rabacja" na deskach teatralnych!


Jedna z festiwalowych premier w repertuarze Teatru Słowackiego! Wszyscy, którzy nie zobaczyli sztuki Jakuba Roszkowskiego w Nowym Sączu, mogą to zrobić w Krakowie. Premiera na Scenie Miniatura już 21 października.

Trzy strony jednej historii, z których każda otrzymuje na wyłożenie swoich racji równe 20 minut. Publiczność przemieszczająca się w grupach między obozami konfliktu. Wreszcie gęstniejąca atmosfera, której kulminacją jest ogłuszający muzyką ludową finał. "Rabacja" była jednym z mocniejszych akcentów festiwalu Genius Loci. Spektakl zainscenizowany w plenerach Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu mogła jednak zobaczyć ograniczona liczba widzów. Teraz sztuka Jakuba Roszkowskiego ma szansę dotrzeć do szerszej publiczności. Znalazła się w repertuarze Teatru im. Słowackiego w Krakowie.

Widowisko poświęcone genezie tytułowego konfliktu - niesławnej rzezi galicyjskiej, zostanie pokazane w pomieszczeniach Sceny Miniatura, ale z zachowaniem oryginalnego zamysłu. W ślad za przewodnikiem, publiczność odbywa symboliczną wędrówkę po siedzibach wspomnianego konfliktu. Konfliktu, który jest często wypierany z rodzimej świadomości historycznej. Mimo iż stanowi ciągle aktualną przestrogę przed eskalacją napięć społecznych.

To epizod polskiej historii, którego nie chcemy/boimy się pamiętać - mówi o rabacji Roszkowski.  A jeżeli już chcemy, to w mocno spolaryzowanych perspektywach: Źli chłopi mordujący dobrych szlachciców. Głupi chłopi, podburzani przez złych Austriaków, mordujący dobrych szlachciców. Albo, co dzieje się ostatnio, pierwsze społeczne powstanie polskich pańszczyźnianych niewolników przeciw złym panom. Mam poczucie, iż żadna z tych skrajnych perspektyw nie wyczerpuje tematu całkowicie. Dlatego zdecydowałem się podzielić nie tylko przebieg inscenizacji, ale i samą publiczność na trzy części. Tak, aby każdy mógł samodzielnie prześledzić mechanizmy wydarzenia z wszystkich trzech punktów widzenia; szlacheckiego, austriackiego i chłopskiego. Ja osobiście nie potrafię postawić się po żadnej ze stron.

W spektaklu występują: Agnieszka Judycka, Agnieszka Kościelniak, Grzegorz Łukawski, Tomasz Międzik, Sławomir Rokita, Jerzy Światłoń, Tadeusz Zięba oraz muzycy ludowi.

Premiera na Scenie Miniatura 21 października o godz. 19.00. Kolejne spektakle 22, 28 i 29 października. Więcej informacji na stronie Teatru Słowackiego.


Zobacz zwiastunKomentarze