Zagłada domu Kossaków. Relacja z premiery "Simona, gdzie jesteś?" /zdjęcia/


Festiwalowa publiczność przeniosła się do wirtualnej Kossakówki. Śledząc losy postaci, która wiele zrobiła, aby z tym rodzinnym zabytkiem nie mieć nic wspólnego. 

Początkowy zamysł inscenizacyjny był efektowny. Tomasz Cymerman chciał wystawić sztukę o Simonie Kossak w miejscu, w którym dorastała i które po studiach na zawsze opuściła. Scenerią spektaklu miał stać się legendarny dworek Kossakówka. Niszczejące, krakowskie dziedzictwo słynnej rodziny na ulicy Smoleńsk - za PRL-u ogłoszone zabytkiem, dzisiaj schowane za gęstą zabudową okolic Wzgórza Wawelskiego. To wymarzona lokacja dla sztuki, która opowiada o zagładzie mieszczańskiej tradycji, ale też o próbie wyzwolenia się z tego, co w owej tradycji najbardziej opresyjne. Niestety, rzeczywistość skorygowała reżyserskie plany. Spektakl musiał zostać przeniesiony na deski teatralne - do Łaźni Nowej. 
Strata? Niekoniecznie. Wyabstrahowana na scenie namiastka Kossakówki okazała się równie wymowna, co jej autentyczne ruiny. Widzów przywitała pod postacią dużego, ułożonego z masywnych liter napisu. Spełniał on funkcję zarówno dekoracyjną, jak i symboliczną. Litery zaczęły zmieniać szyk, a publiczność mogła w myślach układać z nich nowe znaczenia.Znaczące były również pozostałe elementy scenografii autorstwa Karoliny Mazur. Przestrzenne puzzle zwierząt, jak i zawieszonej pod sufitem broni (pistolety, sztucery, strzelby, szable). Z jednej strony natura, z drugiej - kult tego, co ją poskramia, niszczy, zabija. Konflikt, który zdeterminował losy tytułowej bohaterki.


Cymerman rozpisał dzieje Simony na cztery głosy i zastosował zapętloną narrację. Losy bohaterki manifestują się przed publicznością w swoistym bezczasie. Bohaterka jest tutaj nie tyle postacią historyczną, co osobą z krwi i kości walczącą o własną tożsamość. Kimś, kto już w momencie narodzin musiał sprostać wielkim oczekiwaniom, a później ciągle udowadniać swoją wartość. Wbrew najbliższemu otoczeniu. Rodzina wyznaczyła jej bowiem rolę nawet nie brzydkiego kaczątka, lecz beztalencia.W spektaklu pojawiają się kluczowe etapy “Zagłady domu Kossaków”. Reżyser wytycza jej genezę jeszcze w okresie powstania styczniowego. To niezbędne dla zrozumienia atmosfery, w której wychowywana była Simona. Atmosfery opartej na kulcie męskości (tożsamej z myślistwem) oraz arystokratycznego przepychu. Simona jako dziecko z drugiego małżeństwa Jerzego Kossaka i zarazem “nie-chłopiec”, “nie-dziedzic”, “nie- przyszły malarz”, była w takiej sytuacji szczególnie napiętnowana. W spektaklu przytaczane są np. dramatyczne okoliczności śmierci ojca, jak i bezwzględna postawa matki.Tytułowa bohaterka w pewnym momencie zostawia świat wygórowanych ambicji dla Puszczy Białowieskiej. Trafia do pustelni bez prądu i wody. Na tym etapie opowieści, Cymerman stara się unikać łatwej perspektywy “ucieczki od toksycznych relacji”. Pustelnicza egzystencja Simony jest prędzej logicznym następstwem wrażliwości bohaterki. Pielęgnowanej za młodu w rodzinnym ogrodzie, a rozwijanej podczas studiów. Nie bez powodu bohaterka postanowiła napisać pracę o tym, iż.... ryby mają głos.
Teraz stałam się częścią stada - powtarza Simona w scenie, która pełni w spektaklu funkcję swoistej cezury. Oddziela walkę z rodzicielską opresją od osobistej misji. To chwila wyzwolenia, za którym idzie ogromna odpowiedzialność. Od teraz chodzi o kwestię bardziej istotną niż osobiste kompleksy czy rodzinne porachunki. To sprawa istnienia lub zagłady ekosystemu, którego bohaterka stanowi świadome ogniwo. Sprawa, jak pokazuje finał spektaklu, być może przegrana.Cymerman zastosował w swoim spektaklu nietypowy zabieg obsadowy. W sztuce występują przedstawicielki czterech różnych pokoleń aktorskich: Agata Grobel, Marta Waldera, Lidia Bogaczówna i Elżbieta Karkoszka. Każda z nich, na swój indywidualny sposób odnosi się do poszczególnych epizodów biografii bohaterki. Poszukiwania Simony zyskują dzięki temu dodatkową płaszczyznę. Nieuchwytną bohaterkę można na chwilę uwięzić w przypisanej do wieku i doświadczenia aktorskiej kreacji.

Festiwalowa premiera spektaklu odbyła się 13 września, w teatrze Łaźnia Nowa. Kolejny pokaz 14 września o godz. 19.00.


/autor relacji: Łukasz Badula/

Komentarze