Posłuchaj piosenek z małopolskim (pod)tekstem
Tuż przed inauguracją Genius Loci, stworzyliśmy playlistę utworów związanych z festiwalowymi lokacjami albo tematyką spektakli. Posłuchajcie muzyki z małopolskim podtekstem!

Playlista umieszczona na serwisie Tidal to zestaw utworów związanych z festiwalowymi lokacjami, jak i tematyką wystawianych spektakli. Usłyszycie jazz, piosenkę poetycką, rock, folk i elektroniczne brzmienia. Wykonawców z regionu i zza granicy. Nagrania doskonale znane i te unikatowe.

Naszą podróż rozpoczynamy w Krakowie. Stolica Małopolski będzie przestrzenią wielu festiwalowych wydarzeń: instalacji "Live The City/Leave the City" Jakuba Skrzywanka, rozgrywającej się na barce "Inwazji" Piotra Ratajczaka, wystawianej w Theatrum Anatomicum "Lekcji anatomii" Katarzyny Kalwat oraz inscenizowanego na Kopcu Kościuszki widowiska Krzysztofa Garbaczewskiego. Naszą playlistę otwierają i zamykają więc typowo krakowskie dźwięki: Kraków Jazz Band ilustruje poranek w królewskim mieście, a Irena Urbańska z zespołem Klezmerzy przypomina o spuściźnie krakowskiego Kazimierza. Do playlisty włączyliśmy również znane krakowskie przeboje - o małopolskiej stolicy w melancholijny sposób śpiewają Elżbieta Adamiak i Maanam. Jazzowe impresje na temat miasta przedstawiają zaś Wojtek Mazolewski oraz berlińskie Triometrik.

Wśród krakowskich utworów znalazły się również nagrania związane z tematyką festiwalowych sztuk. O obrazie Rembranta, który zainspirował spektakl Katarzyny Kalwat śpiewa Kwartet ProForma. Prezentujemy również elektroniczną kompozycję Lucky Combs and The Man in the Attic poświęconą Kościuszce. Choć w tym wypadku chodzi o inne wzniesienie niż krakowski kopiec - nazwaną na cześć Polaka najwyższą górę w odległej Australii.

Genius Loci kieruje uwagę teatralnych widzów nie tylko na Kraków, ale też inne małopolskie lokacje: Ojcowski Park Narodowy, Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu czy jeden z zakopiańskich parkingów. Na naszej playliście oczywiście musiała się pojawić mocna reprezentacja Podhala. Przypominamy słynny, mocno ironiczny "Kurort" Sztywnego Palu Azji oraz "Dwie tęsknoty" - góralską pieśń w interpretacji De Press.

Zespół pod wodzą Andrzeja Dziubka często sięga do podhalańskiej tematyki. W swoim repertuarze posiada m.in. autorską wersję pieśni "Wicher od Turbacza", śpiewanej w partyzanckich oddziałach Józefa Kurasia. Kontrowersyjna postać będzie też bohaterem jednej z festiwalowych sztuk - "W Ogień!" w reżyserii Wojtka Klemma. Ale to niejedyna inscenizacja festiwalu, która nawiązuje do spornych epizodów małopolskiej historii. O tzw. rzezi galicyjskiej przypomni Jakub Roszkowski w spektaklu "Rabacja". Na naszej playliście umieściliśmy utwór "Pieśń o Jakubie Szeli" zespołu R.U.T.A z poświęconej rabacyjnej tematyce płyty "Gore".

Do Małopolski przybywajcie i naszej playlisty słuchajcie...